Lights Camera English!

Nepravidelná slovesa: jak na ně v 5 krocích

Když se řekne “nepravidelná slovesa”, vyráží studentům na čele pot a v hlavě otázka, jestli to opravdu mají zapotřebí. Odpověď je jednoznačná: MAJÍ. Bez nepravidelných sloves se opravdu neobejdete, protože jsou vážně všude. To je ale dobrá zpráva! Protože díky tomu, že jsou všude, potkáte se s nimi v angličtině tak často, že naučit se je je vlastně docela snadné. Fakt!

Aby to bylo ještě jednodušší, ukážu vám, jak na to, v pěti krocích.

KROK 1: Co jsou to (ne)pravidelná slovesa

Existence NEpravidelných sloves naznačuje, že existují taky slovesa pravidelná. Jejich pravidelnost se projevuje ve tvaru, jaké to sloveso má v minulém a předpřítomném čase. Pravidelné sloveso si v obou případech vystačí s přidáním -ed k “slovníkovému tvaru”. Například WORK = pracovat je pravidelné sloveso:

I WORK every day. = Pracuju každý den. (přítomný čas)

I WORKED yesterday. = Včera jsem pracovala. (minulý čas)

I have WORKED all day today. = Dneska jsem pracovala celý den. (předpřítomný čas)

Nepravidelná slovesa se v těchto minulých časech takhle pěkně “normálně” nechovají.

KROK 2: Co dělají nepravidelná slovesa jinak

Nepravidelná slovesa k sobě v minulých časech nepřidávají jednoduše koncovku -ed, místo toho dělají různé psí kusy. 

Můžou mít třeba všechny tři tvary stejné, jako sloveso řezat:

CUT – CUT – CUT.

Můžou mít tvary minulých časů nepravidelné, ale oba stejné. Příkladem je sloveso učit:

TEACH – TAUGHT – TAUGHT. 

Některá nepravidelná slovesa ale dělají naprosté vylomeniny a mají tři různé tvary, jako třeba dát:

GIVE – GAVE – GIVEN.

Pro jazykové nadšence:

Označovat tvary sloves jako “minulý” a “předpřítomný” je zjednodušující. “Minulý” tvar je celým jménem minulý prostý, past simple – to aby se odlišil od průběhové formy, která má ve všech časech koncovku -ing.

Třeba pro sloveso THINK je minulý prostý tvar (He) THOUGHT, ale v minulém průběhovém čase by bylo (He was) THINKING. Koncovka -ing je stejná pro pravidelná i nepravidelná slovesa, proto ji tady nepotřebujeme nijak moc zmiňovat.

“Předpřítomný” tvar se správně jmenuje minulé příčestí, past participle. Kromě předpřítomného času najde ještě spoustu dalších uplatnění, třeba v trpném rodě (It was SAID… = Bylo řečeno…) nebo jako přídavné jméno (It is BROKEN = Je to rozbité).

Dost teorie, jdeme se ta zatracená nepravidelná slovesa naučit. 

KROK 3: Naučte se je nazpaměť

Není to to nejoriginálnější řešení a nejspíš to po vás chtěli učitelé ve škole a teď si říkáte: “Zrovna tohle jsem slyšet nechtěla, protože na mě to nefunguje.” Kdyby vám to tedy mělo vysloveně trhat žíly, klidně tenhle krok přeskočte. 

Na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že než se vám ty mršky nepravidelný zautomatizují, umět jejich tři tvary jako básničku fakt pomáhá. A když něco pomáhá, nechci vám to upírat jen proto, že šprtat se něco nazpaměť ani já nepovažuju za zvlášť velkou zábavu.

Takže moje doporučení: Pokud je to vaše první setkání s nepravidelnými slovesy, naučte se nazpaměť tvary těch 10 – 15 nejčastějších

Jestli jste pokročilejší, koukněte na první padesátku a vyberte si z ní ta slovesa, která vám ještě pořádně nejdou.

KROK 4: Učte se je ve větách jako slovíčka

Nepravidelná slovesa mají nezaslouženě špatnou pověst. Nejsou nijak démonická, pokud tomu sami nebudete chtít věřit. Berte je prostě jako jakákoliv jiná slovíčka – a taky se je tak učte. Máte-li vlastní osvědčenou metodu na učení slovíček, použijte ji i na nepravidelná slovesa. 

Obecně pro učení slovíček (a tedy i nepravidelných sloves) platí tři zásady:

1/ Neučte se samostatná slovíčka. Seznam, kdy na jedné straně papíru máte sloupeček anglických slovíček a na druhé straně jejich překlady, vám do hlavy nikdy dobře nepoleze. Učte se slovíčka v kontextu, tedy ve víceslovných vazbách nebo větách.

2/ Nezlobte se na sebe, když jednou naučené zase zapomenete. To je normální! Se slovíčky je potřeba se potkávat opakovaně, nejlépe v postupně se prodlužujících intervalech. Pomůže vám s tím třeba aplikace Anki.

3/ Učte se slovíčka/věty nejprve poznávat – začněte od anglické verze a snažte se vybavit si, co to znamená česky. Překlad z češtiny do angličtiny je vždycky mnohem, mnohem těžší, takže byste k němu měli přistoupit teprve, když to opravdu dobře umíte z angličtiny. (Psst… Dokonce nic nepokazíte, ani když variantu z češtiny do angličtiny vynecháte úplně… 😉 )

Abyste se nemohli vymlouvat, že vyhledávat si slovesa a fráze k nim zabere moc času, připravila jsem pro vás seznam 50 nejčastějších nepravidelných sloves i s ukázkovými větami.

Samostatná stránka s tabulkou

KROK 5: Vypravte se na lov!

Po předchozích čtyřech krocích jste už naprosto připraveni, abyste obstáli sami “v divočině”. Najděte si anglický text (poslouží vám třeba nějaká zjednodušená čítanka nebo článek na internetu – zkuste třeba blogové příspěvky k našim anglickým videím, texty v jednodušší angličtině najdete na News in Levels) a zaměřte se v něm na slovesa.

Všímejte si pravidelných i nepravidelných tvarů. Extra body získáte, když si ty nepravidelné vypíšete s celou větou a budete s nimi dál pracovat třeba v Anki nebo jinou osvědčenou technikou na učení slovíček.

Dělejte to každý den po dva týdny a uvidíte tu změnu!

DONE!

To znamená HOTOVO a je to, mimochodem, minulé příčestí od slovesa “do” 😉