Lights Camera English!

Předpřítomný čas! Juchů!

Předpřítomný čas v češtině vůbec nepotřebujeme, přitom v angličtině na něj narazíte na každém kroku. A já ho miluju 🙂

Abyste i vy vnímali taková setkání méně jako překážky a více jako setkání s dobrým známým, řekneme si dneska, jak předpřítomný čas vytvořit, jak ho použít a jak ho definitivně a jednou provždy zvládnout.

Jak se předpřítomný čas tvoří

Nejdřív tedy ta technologická část, jak ho vytvořit, protože ta je nejjednodušší. Nejspíš ji už znáte, tak jen rychle.

Vezměme si třeba sloveso to work.
I work – přítomný čas. I have worked – předpřítomný čas.
Použili jsme tedy sloveso have a na konec work přidali -ed.
Jak to bude fungovat třeba se slovesem to finish?
I finish – přítomný čas. I have finished – předpřítomný čas.

To je docela snadné, ne?

Pokud by se vám hodil pěkný přehled všech možných tvarů se všemi možnými osobami, v záporu i v otázkách, stáhněte si tahák.


Najdete v něm i deset nejčastějších sloves, která nejsou tak slušně vychovaná jako work a finish a v předpřítomném čase se všelijak překrucují a maskují. Za trest jsou v gramatických příručkách nacpaná do tabulek nepravidelných sloves a ten správný tvar pro předpřítomný čas najdete ve třetím sloupečku pod nadpisem past participle, neboli příčestí minulé.

Kdy se předpřítomný čas používá

Takže teď, když máme slovesa v předpřítomném čase vyrobená, pustíme je ze skladu do reálného života a podíváme se na to, v jakých situacích jsou nejužitečnější.

Že se tomu času říká předpřítomný, není náhoda. Naznačuje, že se něco stalo dřív než v přítomnosti, ale zároveň to má s přítomností pořád ještě hodně společného. A přesně tohle období mezi minulostí a přítomností dokáže předpřítomný čas přesně vyplnit.

Koukněte na rozdíl mezi těmito dvěma větami.

Alligators killed 8 people in Florida in 2017.
Alligators have killed 8 people in Florida in the last 50 years.

Rok 2017 je za námi, konec, šlus, historie – použijeme minulý čas.
Ale posledních 50 let začalo před 50 lety a od té doby pořád běží, až do přítomnosti – a to je jasná příležitost pro čas předpřítomný.

Možná vás teď napadá otázka, kterou od studentů často slýchám: A opravdu se ten čas používá? Na to je jasná odpověď: Ano, používá se, a hodně často.

V tom taháku, který si můžete stáhnout, je i přehled nejčastějších použití s konkrétními příklady. Že to tak funguje i ve skutečnosti, si můžete ověřit třeba v tomhle videu. Vyprávím tam kamarádce Abbey svůj bláznivý sen. Vystupoval v něm můj kamarád ze základky, se kterým jsem se neviděla snad dvacet let a v tom snu jsem za ním jela na návštěvu do Mongolska.

Jak předpřítomný čas jednou provždy zvládnout

Tohle video o mém bláznivém snu je plné příkladů na předpřítomný čas, takže v něm můžete hned začít různé příklady předpřítomného času stopovat.

Protože přesně takovéhle stopování vám pomůže se jednou provždy v předpřítomném čase zorientovat a pak ho i začít správně používat.

Začněte tedy třeba od toho videa – je k němu i přepis, takže to budete mít jednoduché – a jednotlivé příklady použití předpřítomného času si z něj vypište.

Nebo jděte na stránku ludwig.guru a zadejte tam do okénka vyhledávání have been – nebo jiné sloveso v předpřítomném čase. Najde vám to spoustu příkladů, nad kterými pak můžete chvilku přemýšlet:

Je vám použití předpřítomného času v tomhle konkrétním případě jasné? Pasuje do některé z typických kategorií, které se pro předpřítomný čas uvádějí v gramatikách?

Věnujte tomu pro začátek deset minut. A mějte oči na stopkách i nadále, udělejte si z toho honbu za pokladem. Až budete mít ulovených deset, dvacet, padesát vlastních příkladů předpřítomného času, uvidíte, že vám pak při dalším setkání už bude připadat jako starý známý.

Dejte mi vědět v komentářích, jak to jde. A taky nezapomeňte omrknout náš anglicky mluvený kanál Lights Camera English, na kterém každý týden najdete chvilku anglické konverzace – a rozhodně i spoustu příkladů předpřítomného času 🙂

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.